Hol is kezdjem, gondolkoztam amikor nekiálltam ennek az elemzésnek, végül arra jutottam hogy a szokásos Spanalízises beköszönésemből merítek inspirációt...
Üdvözlöm a kedves olvasót, és remélhetőleg mondhatom hogy olvasókat. Ez a Tiki-Tapas blog első és a terveink szerint nem utolsó cikke/elemzése, nevezzük annak aminek akarjuk. Na de ne is húzzuk az időt, csapjunk a lecsóba szerintem: Mi miatt tűnik ennyire dominánsnak a Barcelona a Spanyol közegben és miért szenvedett Xavi együttese a nemzetközi porondon? -gondolkoztam el valószínűleg nem egyedül, amikor a Barcelona a városi rivális ellen bebiztosította a bajnoki címet. Az immáron 27x Spanyol bajnok csapat idén olyan szerencsés(?) helyzetben volt hogy játszhatott mindkét Európai kupában is. Míg az ősszel a Bajnokok Ligájában játszottak a Katalánok, addig a télen és a tavasszal igaz mindössze 2 mérkőzésre de az EL küzdelmeibe is belekóstoltak, azt hiszem ez a helyes szó, hiszen komolyabban nem vettek részt a 2. számú kupasorozat küzdelmeiben.
Mivel ez mind nagyon régen történt, tegyük tisztába a dolgokat mielőtt mélyebben elemeznénk. Az ellenfeleik 1 kivétellel topcsapatok voltak. A Bayern München évek óta dominál(t) a Bundesligában, az Inter az elmúlt évek egyik legjobb olasz csapata lett, és megvan még az esélye a BL győzelemre is. Hogy a kronológiai sorrendet tartsuk a Bajnokok Ligájában még játszottak Xavi-ék a Viktoria Plzen ellen is. A Csoportban a 18 pontos Bajorok és a 10 pontos Milánóiak mögött 7 ponttal a 3. EL Tavaszt erő helyen végeztek. Így Xavival zsinórban másodjára sem tudtak továbbjutni a csoportkörből a Kieséses szakaszba, ami a BL-t illeti azt hiszem egyenlőre ennyit érdemes tudni.
Az EL-ben a sorsolás pillanatában érezhettük/ érezhették a Barca szimpatizánsok hogy ez nem lesz egy könnyű menet, és nem is lett. A hazai meccs 2-2-es döntetlent hozott, maradjunk annyiban meglehetősen érdekes körülmények között. Így vágtak neki a csapatok a visszavágónak, ahol 2-1-es vereséget szenvedtek az Old Traffordon. Ahogy mondani szokás a bulinak ezzel lőttek, pedig még igazán be se indult az. Így komolyabb kupa teljesítményt idén sem nyújtott Xavi csapata...
Úgyhogy igyekeztem összeszedni 3 (talán az indok a legjobb szó rá szóval ezt használom) indokot ami Xavi vesztét okozta Külföldön, hogy aztán ti eltudjátok dönteni szerintetek melyikek igazak Jöjjenek az indokok!
1) A Csapatok minősége és a Védekezésük:
Ez a legkézenfekvőbb válasz, ezért is ezzel kezdem a sort. De ez nem túl nagy megfejtés és nem is biztos hogy teljesen igaz. Nézzünk a dolgok mögé szerintem:
Az teljesen nyilvánvaló hogy az Inter jobb csapat a Rayo-nál, de jobb csapat-e a Real Madridnál? Szerintem nem, és a Realt mégis megverte párszor a Barcelona, az idei szezonban is. De akkor mire is gondolok itt? -vetődik fel a kérdés teljesen jogosan, ha már itt megcáfolom magam. Arra hogy a Barcelona, habár konzisztensnek konzisztens volt a LaLigában, ami az eredményeket illette de néhol túl sok kockázatot rejtett magában Xavi domináns focija minden téren. De erre majd a 2. pontban térnék ki részletesebben. Vegyük szerintem példának az Inter elleni odavágót és a hazai Betis elleni meccset: Xavi 5 támadót állít ki ahogy az ábrán is látszik a labdabirtoklás folyamán így egy 2-3-5/3-2-5-öt alkot a csapat,
azonban az Inter a Betissel ellentétben nem kiment emberezni, sokkal inkább a dupla 6-ost Pedrit és Busquetset szerették volna kivenni a játékból, míg a Betis a korábban említett emberezés mellett amit a támadó hármasuk csinált főleg, a középpályára is 3 embert állított ki. Így azonban a védelembe mindössze 4-en maradtak amire Xavi tökéletesen reagált és Lewandowski visszamozgásaival, valamint azzal hogy Baldé es Kounde tartotta a szélességet, nagy terület nyílt a félterületben, amit Raphinha és Gavi be is futottak. Ez azonban az Inter ellen nem volt meg akik 5 védővel álltak fel és a korábban említett pivotokat szedték ki a játékból és a Barca védelmében lévő 3-mast hagyták labdával operálni, hiszen előre nem nagyon tudtak passzolni ugyanis mindenki 1v1-ben volt a félterületben mozgó Raphinhát és Gavit pedig még Barelláék takarták is és ha úgy volt átvették. Xavi ekkor nem lépett túlságosan újat, ugyanis a Barcáról tudjuk hogy szeretnek a szélen bontani és itt is valami ilyesmit próbáltak meg, de ekkor Barellák kiléptek és vége volt a táncnak. De hasonlót tett az Októberi El Clasicon a Real is Fede visszamozgásával.
Summa Summárum: A Laligában főleg 4-es hátsóvonalakkal találkoztak, amit Xavi meg is tudott bontani, ha pedig esetleg 5 védővel játszottak akkor a szélen az egyéni kvalitásukat kihasználva törtek be a játékosok. Ez a Bl-ben és EL-ben nem volt meg és Xavi egyik fontos fegyvere a Helyzetkialakításra elveszett, ami tökéletesen látszik a számokon is, hiszen Gavi és Raphinha számai sem voltak olyan jók.
2) Túl Sok Kockáztatás
„Aki mer az nyer”-tartja az ősi mondás ami lehet kicsit elcsépeltnek hangzik, de bizton állítom hogy ez igaz. Azonban Xavi túlságosan is bátor volt, és rossz lóra tett. Hoppon maradt és nem tudott felállni. De mire is gondolok itt? Egy szóban Baldéra, hosszabban és pontosabban arra ahogy használja őt és a másik szélső védőjét Xavi, hiszen ahogy korábban is említettem és mutattam igen magasan vannak. Erre a nagyobb meccseken a LaLigában és a Copa Del Rey-ben annyit lép a mester, hogy Araújot rakja be jobboldalra mint szélső védő és így 3-2-5-ben kicsivel stabilabb is a csapat. De még így is gyakran kihasználják a csapatok azt hogy a szélen ekkora terület van üresen. Hát még akkor ha esetleg Roberto játszik. Aki pedig, hogy megint visszatérjünk arra az Inter meccsre szintén a 3 védős rendszer jobb oldalán helyezkedett el, de mivel ahogy említettem terület volt előtte, így gyakran fel-fel lépett és így óriási területet hagyva az Internek a kontrázásra, amit ki is használt a milánói együttes. Hasonlóan cselekedett a Real Madrid is akik Balde területére ívelgettek azon a bizonyos 0-4-en, ha emlékszünk még rá. Xavi pedig egyelőre nem talált erre megoldást és most szerintem neki nyáron már muszáj lesz mert többek között emiatt a Barcában túl sok gyenge pont van. Félre értés ne essék, nem azt mondom hogy meg kellene változtatni a taktikát emiatt, szimplán készülni kell a kontrákra és kell oda is egy biztosító ember.
3) Nincsenek csodák:
Mert bizony a BL-ben és az EL-ben nem voltak, ellentétben a bajnoksággal ahol a Katalán csapat mindent felülmúlt ami a védekezést illeti, habár a végére azért csak kaptak gólokat is. De ahogy minden úgy ez is természetesen összefüggött az ellenfelek, és azok lövéseinek minőségével ebben az esetben. De túl egyszerű lenne továbbra is ezzel indokolni, bár itt ennél a pontnál talán nem is lehet mással mint ezzel. Én viszont most megpróbálkozok az adatokon keresztül erre választ adni. Az első és talán a legfontosabb ami jelentősen befolyásolja a ter Stegen kapujára érkező lövések minőségét, az az hogy milyen távolról tüzelnek: Ez a Bl-ben 17 yard ami 15,5 méter körülbelül, míg a bajnokságban ez 17.3 méter, amiből könnyen kiszámolható, hogy míg a BL-ben a 16-oson belülről lőttek általában az ellenfelek, addig a ligában nem. Még befolyásolja az is hogy a Kapura tartó lövések hány %-a találja el a kaput, ami egy játékos célzókáján múlik szintén, ez a BL-ben 40% a LaLigában pedig mindössze 23%. Így ezt a pontot szintén el lehetne nevezni, annak aminek az elsőt de azért itt hozzá kell rakni azt is hogy M.A.t.S nem védte ki az ellenfél szemét is, sokkal inkább egy átlagos teljesítményt nyújtott ami erre volt elég.
Azt hiszem ez a 3 pont elég információt nyújt, hogy jobban képbe legyünk a témával kapcsolatban. De természetesen naphosszat lehetne sorolni, hogy mi folyásolta be igazából a dolgok alakulását.
Viszont az elemzés végére mindenképpen szeretném hozzátenni, mivel feltűnhet hogy igen kritikus voltam Xavival szemben, hogy természetesen én is őt tartom egyelőre a legjobb választásnak és bőven van ideje tanulni még. Hiszen ne feledjük egy szinte újonc edzőről beszélünk, aki így is többet letett már az asztalra mint pár pályatársa.
Köszönöm a figyelmet!